Rendelkezel Fronius géppel és szeretnél többet kihozni belőle?
Esetleg még nem döntötted el, hogy vásárolj-e?
Tudod mi teszi a Froniust piacvezető hegesztéstechnikai márkává?
Nos, amennyiben ezek a céljaid vagy megismerkednél a termékeinkkel, tevékenységeinkkel, jó helyen jársz.
Szeretnéd növelni meglévő géped hatékonyságát?
Egy technológiai problémára keresel megoldást?
Blogunkban megtalálhatod ezekre a választ, illetve betekintést nyerhetsz a gépeink által használt technológiák hátterébe.
Itt találhatod azokat a dokumentumokat amik hasznosak lehetnek a számodra, úgy mint:
Nehézséget okoz géped beállítása?
A leírásokat nehezedre esik értelmezni?
Nézd meg a gyártóink által ajánlott illetve saját készítésű, magyar oktató videóinkat amik alapján könnyeben fogsz boldogulni.
Csapatunk hivatása kizárólag az, hogy lehetővé tegyük számodra komplex gyártási, fejlesztési folyamatok megvalósítását. Támogatunk Téged a berendezés kiválasztásától kezdve az üzemeltetésen, szerviz ellátáson és alkalmazástechnikai tanácsadáson keresztül a géped élettartamának végéig. Mi vagyunk a...
Ha szeretnél közelebbről megismerni minket, itt megnézheted a csapatunkat.
Amennyiben kérdésed van cégünkkel, vagy ügyintézésünk menetével kapcsolatban
nézd meg az ezekkel kapcsolatban gyakran ismételt kérdéseket, és a rá adott válaszainkat.
Sok tévhit létezik ezzel a témával kapcsolatban, a lényeg viszont az, hogy a válasz igen, lehet! A mai plazmavágó gépek, különösen a Hypertherm legújabb X-Definition™ rendszerei az egyik legjobb technológia az alumínium vágásához. Bár egyesek úgy gondolják, hogy a lézer a jobb és költséghatékonyabb erre a feladatra, a valóság ennek éppen az ellenkezője. A fém fényvisszaverő tulajdonsága, lágysága és hővezető jellege miatt mind a szilárdtest, mind a CO2 lézerek használata kihívást jelent és drága. Ennek oka az, hogy lézervágásnál sok esetben a vágási sebesség kisebb, a szükséges vágógáz mennyiség viszont nagyobb, emiatt magasabbak az üzemeltetési költségek.
Ebben a cikkben több ehhez hasonló tévhitet vizsgálunk meg, kitérünk az alumínium plazmavágásához alkalmazott gáz kiválasztására, és megvitatunk egy másik, az alumíniummal való munka során gyakran felmerülő akadályt, a víz alatti vágást is.
Egyesek úgy vélik, hogy az alumíniumot nem jó ötlet plazmával vágni, mivel az olvadáspontja túl alacsony, ami megnehezíti a szép, tiszta vágási él kialakítását. Igaz, hogy az alumínium olvadáspontja alacsonyabb, mint a legtöbb más fémé, de ha a megfelelő gázokat használjuk, és követjük a vágási sebesség táblázatban szereplő paramétereket, akkor nagyon szép éleket kaphatunk, egyaránt a vastag és a vékony alumínium lemezeken is, minimális mennyiségű salakkal az alsó élen.
Nem számít, milyen anyagot vagy vastagságot vág, a tanácsunk mindig ugyanaz: használjuk a rendszerhez mellékelt használati útmutatóban található beállításokat. Minden útmutató nagyon részletes vágási sebesség táblázatokat tartalmaz, többek között alumínium alapanyagra is. Mindig az ezekben a táblázatokban található beállításokkal kezdjük, és ha később szükséges, még mindig végezhetünk kisebb módosításokat.
Azok, akik valamilyen szinten ismerik a CNC plazmavágó asztalokat tudják, hogy a füstképződés megakadályozására kétféle lehetőség van, használhatunk száraz (alsó elszívással ellátott), vagy vizes vágóasztalt. E két lehetőség közül sok esetben a vizes vágóasztalokat részesítik előnyben, mivel a víz vágás közben tompítja a hanghatást, felfogja a vágás közben keletkező füstöt és port, az ultraibolya fényt, melyek az alumínium vágása során keletkeznek. Óvatosnak kell azonban lenni, mivel az alumínium és a víz kombinációja robbanásveszélyes lehet. A vágás során apró alumínium részecskék képződnek, mely részecskék a vízbe kerülve lehűlnek, majd lesüllyednek a víztartály aljára, közben pedig felbontják a vizet hidrogénre és oxigénre. A hidrogén nagy része kis buborékok formájában a felszínre emelkedik, majd kipukkan és szétoszlik a levegőben, egy része viszont az asztalban marad, és nem oszlik szét, és ez jelenti a nagyobb problémát. Néhány CNC plazmavágó asztal tervezéséből adódóan úgy lett kialakítva, hogy a vágáskor benne keletkező hidrogénbuborékok beszorulhatnak, és napokig vagy akár hetekig is csak nőnek. Idővel viszonylag nagy hidrogénbuborék alakulhat ki, ami a vágáskor keletkező szikrák miatt robbanáshoz vezethet.
Az ilyen forgatókönyvek elkerülése érdekében olyan cégekkel javasolt együttműködni, amelyeknek van tapasztalatuk a kifejezetten alumínium plazmavágáshoz tervezett vizes asztalok tervezésében, és képesek megakadályozni a hidrogén felhalmozódását.
Soha ne vágjon alumíniumot víz alatt, ha H-35 vagy H-2 gázkeveréket használ!
A cikkben említett egyéb gázok használata esetén azonban vághat víz alatt, feltéve, hogy meg tudja akadályozni a hidrogén felhalmozódását.
Ha már a vizes asztaloknál tartunk, foglalkozzunk egy kicsit egy másik, gyakran feltett kérdéssel: használhatok-e vizet védőgázként, amennyiben száraz vágóasztallal rendelkezem? A rövid válasz igen.
Nem feltétlenül van szükség vizes asztalra ahhoz, hogy vizet használjunk védőgázként, mivel ilyen esetben a felhasznált víz mennyisége viszonylag alacsony, és vastagabb anyagok vágásakor többnyire elpárolog. Mivel azonban van rá esély, hogy egy kis nedvesség juthat a vágóasztalba, ezért ilyen esetekben javasoljuk, hogy vágás előtt vegyék fel a kapcsolatot az asztal gyártójával, és ha szükséges ők eltérő típusú elszívó-szűrők használatát javasolhatják, amelyeket az extra nedvesség kezelésére terveztek.
Milyen típusú gázt használjak alumínium vágásakor
A használt gáz típusa az általunk használt plazmavágó berendezés típusától függ. Mielőtt elmagyaráznánk, hogy milyen gázt érdemes használni, kezdjük a plazmavágás során leggyakrabban használt különböző gázok gyors áttekintésével.
Plazmavágó gáztípusok bemutatása
Valójában két gázra van szükség: egy plazmagázra – a gáz, amelyből a rendszer a plazmaívet képezi, ami a vágást végzi – és egy védő – vagy másodlagos gázra. A védőgáz az a gáz, amely a vágófejben a kopóalkatrészek körül örvénylik, hogy megakadályozza azok túlmelegedését. A ma használatos legnépszerűbb plazmagázok a következők:
Ezenkívül a Hypertherm X-Definition™ rendszerei, az XPR170 és az XPR300 képesek a H-2 nevű gázkeveréket is használni, ami hidrogén, argon és nitrogén kombinációja, amelyeket a vágandó vastagságtól és a kívánt vágási minőségtől függően különböző arányban kevernek.
Védőgázként használhatunk levegőt, nitrogént, a fentiekben nem említett két további gázt, vizet, vagy szén-dioxidot.
Ha sűrített levegős plazmavágóval rendelkezünk, mint például a Powermax® gépek, akkor levegőt kell használnunk plazmagázként és védőgázként is. A levegő nagyon sokoldalú plazmagáz, jó vágási minőséget biztosít alumíniumon, és ez a legolcsóbb megoldás, mivel nem kell külön gázpalackokat vásárolnunk. A levegő egyetlen hátránya, hogy a vágott felület oxidálódhat, így a hegesztési varratok porózusak lehetnek. Egyrészt emiatt, másrészt a vágott felület érdessége miatt a sűrített levegős plazmavágott felület utómunkát igényelhet.
A High-definition vagy X-Definition plazmarendszereken a vágáshoz használhatunk levegőt is, de ehelyett inkább javasolt nitrogént, mint plazmagázt, és nitrogént vagy vizet, mint védőgázt használni. A gáz kiválasztása négy dologtól függ: a vágni kívánt lemezvastagságától, a kívánt vágási minőségtől, a vágási sebességtől és az üzemeltetési költségektől.
Mit kell még tudnom az alumínium plazmavágásáról?
Bár a plazmavágás az alumínium vágásának egyik legjobb módja, az alapanyag lágy jellege és alacsonyabb olvadáspontja miatt különbözik a lágyacél és más elektromosan vezető anyagok plazmavágási folyamatától. Íme néhány utolsó gondolat, amit érdemes szem előtt tartanunk: