Rendelkezel Fronius géppel és szeretnél többet kihozni belőle?
Esetleg még nem döntötted el, hogy vásárolj-e?
Tudod mi teszi a Froniust piacvezető hegesztéstechnikai márkává?
Nos, amennyiben ezek a céljaid vagy megismerkednél a termékeinkkel, tevékenységeinkkel, jó helyen jársz.
Szeretnéd növelni meglévő géped hatékonyságát?
Egy technológiai problémára keresel megoldást?
Blogunkban megtalálhatod ezekre a választ, illetve betekintést nyerhetsz a gépeink által használt technológiák hátterébe.
Itt találhatod azokat a dokumentumokat amik hasznosak lehetnek a számodra, úgy mint:
Nehézséget okoz géped beállítása?
A leírásokat nehezedre esik értelmezni?
Nézd meg a gyártóink által ajánlott illetve saját készítésű, magyar oktató videóinkat amik alapján könnyeben fogsz boldogulni.
Csapatunk hivatása kizárólag az, hogy lehetővé tegyük számodra komplex gyártási, fejlesztési folyamatok megvalósítását. Támogatunk Téged a berendezés kiválasztásától kezdve az üzemeltetésen, szerviz ellátáson és alkalmazástechnikai tanácsadáson keresztül a géped élettartamának végéig. Mi vagyunk a...
Ha szeretnél közelebbről megismerni minket, itt megnézheted a csapatunkat.
Amennyiben kérdésed van cégünkkel, vagy ügyintézésünk menetével kapcsolatban
nézd meg az ezekkel kapcsolatban gyakran ismételt kérdéseket, és a rá adott válaszainkat.
Minden nap kelünk át hidakon, kapaszkodunk vagy hajolunk át korlátokon és minden alkalommal ugyanazokba a dolgokba helyezzük bizalmunkat: megbízhatóság és biztonság. Ilyen munkát csakis hibátlan, minőségi hegesztésekkel végezhetünk, melyekre kizárólag képzett hegesztők képesek. Hatalmas szakember hiányban szenvedő szakmáról van szó, olyan probléma ez, mely az egész iparban aggodalmat kelt. Azonban mi az, ami valójában fontos a kézi hegesztés kapcsán? Mi történhet hibás varratok esetén és a fejlődő automatizáció ellenére, miért fog mindig is létezni ez a szakma?
A „Sürgősen hegesztőt keresünk” reklámok gyakoribbak, mint valaha. A képzett munkaerő hiánya sakkban tartja a teljes iparágat. Ahogyan az idősebb generáció tagjai sorra vonulnak vissza, és magukkal viszik értékes tapasztalatukat, egyre kevesebb fiatal áll elő, hogy helyettesítse őket. A probléma kifejezetten rosszul érinti a kézi hegesztést, ami szakértelmet, hozzáértést és magas szintű felelősségvállalást igényel. Amennyiben ilyen hiány alakul ki, a cégek nem képesek teljesíteni megrendeléseiket – kifejezetten olyan esetekben, ahol az automatizáció nem lehet megoldás. Először is nézzük meg, miből is áll ez a terület, és mely iparágakban vált különösen elterjedté a kézi hegesztés.
A hegesztés különálló szerkezeti elemként készült fém alkatrészek oldhatatlan kötéssel készülő összeerősítésére szolgáló művelet.Általában olyan eljárásokat jelent, mint a MIG/MAG, AVI és bevontelektródás hegesztés. A kézi hegesztés sokoldalú, általában kevés felszerelést igényel és remek mobilitást biztosít. Ennek köszönhetően kifejezetten nagy népszerűségnek örvend az acélszerkezetek hegesztésében, de kézi hegesztőket használnak a javító hegesztés, csővezeték építés, összeállító munkálatok során vagy az építőiparban is.
Ha nincs elég ember, az űrt kitöltik majd a robotok – gondolják az emberek. Valóban sok iparágban ez a helyzet, ideértve bizonyos mértékig a hegesztést is. Az olyan megoldások, mint a „cobotok” (collaborative robot / együttműködő robotok) enyhítik a szakképzett munkaerő hiányát, teret engednek a cégeknek és csökkentik a dolgozók terheit, különös tekintettel a fárasztó, ismétlődő munkára. Azonban a gépesített folyamatok nem tudják minden esetben felvenni a versenyt a kézi hegesztéssel, mivel nem minden hegesztői munka végezhető el gépek által. A kézi hegesztés az előnyösebb, sőt sok esetben elengedhetetlen, különösen kisebb szériák vagy nagyon specifikus és komplex termékek esetében.
Szintén kikerülhetetlen az egyedi és az alkalmazkodást megkövetelő hegesztések esetében, mint például a járművek javítása vagy a nagy magasságokban zajló munkálatok esetén:
„Bizonyos esetekben és helyzetekben csak kézzel hegeszthetünk. Remek példa a felüljárók építése. Az építési területre már kész pályaelemeket szállítanak, de amikor az építményt összeállítják, az egyes részeket hegesztők kötik össze. Sehol a közelben automatizálás, így a felelősség is a hegesztő szakemberek vállát nyomja. Ezért is annyira fontos nem csak az, hogy legyen elég kézi hegesztőnk, de főleg az, hogy magasan képzettek legyenek.” nyilatkozta Tobias Rieder, hegesztő technológia szakértő és alkalmazásfejlesztő mérnök.
De mi fán terem egy jó hegesztő szakember? Mit is kell letennem az asztalra, ha ebben a szakmában szeretnék dolgozni? A három legfontosabb alapvetés a kézügyesség, az anyagok ismerete és az ellenálló képesség. Akár feküdnie kell az embernek egy csővezeték alatt, akár térdelnie egy szűk helyen, a munkakörnyezet gyakran kemény és órákon át nehéz körülmények között hegeszteni embert próbáló feladat. Rieder szerint a hegesztő szakmában különösen fontos saját egészségünk védelme: „Kézi hegesztőként különös figyelemet kell fordítani a saját egészségünkre. Gyakran dolgozunk a legnehezebb körülmények között vagy a legszűkebb helyeken, például egy tartályban. Fontos biztosítani a megfelelő szellőzést, valamint hogy legyen velünk egy felelősségteljes felettes, aki felügyeli a biztonsági intézkedéseket a hegesztés folyamán.”
Az anyagok kiváló ismerete is fontos tényező. „Tudnom kell például, mi történik hegesztés során a hőbevitellel és deformációval, és a hegesztés előkészítését is helyesen kell elvégeznem. Amit hegesztünk, annak megbízhatónak kell lennie, az emberek számítanak rá.” nyilatkozta Rieder. De hogyan bizonyosodhatunk meg az alkalmazott szakemberek hozzáértéséről és képzettségéről? Rieder szerint elengedhetetlenek a hegesztési tesztek a hegesztők munkájának professzionális és helyes elvégzésének biztosítása érdekében. „Tudásukkal és tapasztalatukkal hatalmas felelősség nyomja a vállukat, ezt nem tudom eléggé hangsúlyozni.” tette egyértelművé a hegesztő technológiai szakértő.
A legerősebb felelősségtudat minden egyes kötésnél
Ilyen felelősség esetében a hibák általában halálosak. Ez a kézi hegesztés esetében is igaz, mivel a hibáknak súlyos következményei lehetnek. Egy helytelenül hegesztett varrat elrepedhet és anyagi károkhoz – vagy a legrosszabb esetben emberi életek veszélyeztetéséhez is vezethet.
„Itt van egy eset, ami pár éve, egy francia építkezési területen történt. Egy zsalu panel leesett egy magas emeletről, egyenesen egy ott dolgozó hegesztő fejére. A panel átment a sisakján és átszúrta a fejét. Hónapokig az életéért küzdött az intenzív osztályon. Túlélte, de a mai napig egy darab műanyag van a koponyájában, a sérült rész helyén. A balesetet egy hibás hegesztés okozta.” meséli Rieder, ezzel hívva fel a figyelmet egy hegesztő szakember komoly felelősségére.
A szakértelmen, aprólékos tudáson és erős felelősségtudaton felül az optimális hegesztőgép is fontos része a sikeres kézi hegesztésnek. Mire is kell képesnek lennie egy jó kézi hegesztőgépnek, merülhet fel a kérdés. Elsősorban passzolnia kell az adott feladathoz. Például, ha minden kötésnek tökéletesnek kell lennie, a Fronius Artis remek választás. Legyen szó rozsdamentes acél korlátok tökéletes, látható hegesztési varratairól, vékonyfalú csövek csatlakoztatásáról uszodákban, vagy akár az ipari üzemegységek és tartályok készítéséhez szükséges precíz munkáról, a Fronius Artis könnyen produkálja az elvárt minőséget.
A Fronius Ignis megbízható társa lesz még a legzordabb körülmények között is. Ami a külsejét illeti, ellenáll minden káros tényezőnek, pornak vagy nedvességnek. Az úttörő technológia pedig egy sor kényelmi opciót biztosít a hegesztési folyamat megkönnyítése érdekében. Csupán 9.8 kg-al, az Ignis pehelykönnyű, de mégis nagyon strapabíró. A szakemberek így számíthatnak rá kültéri és műhely felhasználásra, esőben és napsütésben, hatalmas magasságokban vagy a legszűkebb helyeken is.
Akár az Ignis-t, az Artis-t, vagy bármely más minőségi kézi hegesztőgépet válassza, a lényeg hogy olyat válasszon, amely megoldja az adott helyzetet és megkönnyíti a hegesztő dolgát és melyre nap mint nap számíthat. Az adott feladattól függetlenül azonban, a felelősség terhe nem a gépet, hanem minden egyes hegesztő szakember vállát nyomja. Elvégre hiába a sok automatizálás és technikai fejlődés, az emberek továbbra is elengedhetetlenek.
Felkeltette az érdeklődésedet a kézi hegesztés? Olvass tovább és tudd meg, melyik hegesztési folyamatot mikor érdemes használni – MIG/MAG, AVI vagy bevontelektródás hegesztés – és nézd meg közelebbről az Ignis és Artis gépeinket! Fedezd fel weboldalunkon mire képes pontosan ez a két szuper gép!