Rendelkezel Fronius géppel és szeretnél többet kihozni belőle?
Esetleg még nem döntötted el, hogy vásárolj-e?
Tudod mi teszi a Froniust piacvezető hegesztéstechnikai márkává?
Nos, amennyiben ezek a céljaid vagy megismerkednél a termékeinkkel, tevékenységeinkkel, jó helyen jársz.
Szeretnéd növelni meglévő géped hatékonyságát?
Egy technológiai problémára keresel megoldást?
Blogunkban megtalálhatod ezekre a választ, illetve betekintést nyerhetsz a gépeink által használt technológiák hátterébe.
Itt találhatod azokat a dokumentumokat amik hasznosak lehetnek a számodra, úgy mint:
Nehézséget okoz géped beállítása?
A leírásokat nehezedre esik értelmezni?
Nézd meg a gyártóink által ajánlott illetve saját készítésű, magyar oktató videóinkat amik alapján könnyeben fogsz boldogulni.
Csapatunk hivatása kizárólag az, hogy lehetővé tegyük számodra komplex gyártási, fejlesztési folyamatok megvalósítását. Támogatunk Téged a berendezés kiválasztásától kezdve az üzemeltetésen, szerviz ellátáson és alkalmazástechnikai tanácsadáson keresztül a géped élettartamának végéig. Mi vagyunk a...
Ha szeretnél közelebbről megismerni minket, itt megnézheted a csapatunkat.
Amennyiben kérdésed van cégünkkel, vagy ügyintézésünk menetével kapcsolatban
nézd meg az ezekkel kapcsolatban gyakran ismételt kérdéseket, és a rá adott válaszainkat.
Az autók karosszériájától a vasúti hidakig, az ipari termelőüzemektől az olaj- és gázvezetékekig: bárhol is történik hegesztés, a gyártók és a felhasználók garantált minőséget várnak el. Végső soron a stabil és hibátlan hegesztési varratok elengedhetetlenek ahhoz, hogy a gyártott termékek megfelelően és biztonságosan működjenek. A legtöbb vállalat számára ezért központi jelentőségű a folyamatos minőségbiztosítás speciális felügyeleti és ellenőrző rendszerek segítségével. Ebben a blogbejegyzésben megismerheti, hogy a hegesztési adatok dokumentálása milyen szerepet játszik ebben, és miért kifizetődő még a kis- és középvállalkozások számára is.
Egyes iparágakban a minőségbiztosítást szabványok és előírások szabályozzák, például az acél-, az erőmű- és a csővezeték-építésben. Más ágazatokban azonban, például az autóiparban, ez a felelősség valójában a gyártóra hárul. Mindkét esetben a késztermék bizonyos jellemzőinek meg kell felelniük egy adott szabványnak, amelyből a termék minősége következik. A hegesztett illesztések esetében ezek közé olyan tényezők tartoznak, mint a hegesztési varrat geometriája, a pórusok és zárványok, a felületi repedések, a szilárdság, a szivárgás, a beolvadás és a keménységi jellemzők.
Mindezek a kritériumok termékvizsgálat segítségével ellenőrizhetők; ez azonban költséges és időigényes, különösen nagy mennyiségek esetében. Az egyes alkatrészek minden egyes jellemzőjét különböző eljárásokkal kell végül ellenőrizni. Ezenkívül egyes kritériumok, mint például a beolvadás vagy a szilárdság, csak roncsolásos vizsgálati eljárásokkal határozhatók meg, ami azt jelenti, hogy a vizsgált alkatrész utólag már nem használható. Egy működőképes kompromisszum a mintavizsgálat elvégzése. Ez azonban nem zárná ki teljesen a minőségi hibákat.
A termelés nyomon követése javítja a minőségbiztosítást
Ezért célszerű nemcsak a termék minőségét, hanem a gyártási folyamatot is figyelemmel kísérni. Az üzemeltetők különböző paraméterek segítségével egyértelműen megállapíthatják, hogy a termelés megfelelően zajlik-e, vagy vannak-e hibák. Hegesztő rendszerek esetében ezek közé tartozik például a feszültség, az áram, a előtolás sebessége és a hegesztési sebesség. Ha minden megfigyelt érték a meghatározott tűréshatárokon belül van, a gyártó feltételezheti, hogy a gyártási folyamat hibátlan, és így a termék minősége is kifogástalan.
Az adatkezelés átláthatóvá teszi a hegesztési technológiákat
Az adatok tömeges gyűjtése, tárolása és feldolgozása – más néven Big Data – hatalmas lehetőségeket rejt magában ezen a területen. A modern hegesztési rendszerek folyamatosan nagy felbontású, a folyamat szempontjából releváns információkat gyűjtenek, és azokat digitalizált formában továbbítják. Egy adatkezelő rendszer segítségével a felhasználók megfigyelhetik ezeket a paramétereket, és ezáltal olyan gyártásfelügyeleti rendszert állíthatnak össze, amely ideálisan illeszkedik az adott alkalmazáshoz. A felhasználók rugalmasan beállíthatják, hogy mely kritériumokat kell ellenőrizni, és milyen szűk tűréshatárokat kell alkalmazni.
A gyártási folyamatba is könnyen beavatkozhatunk, akár manuálisan, akár automatikusan, a hibák azonosítása és elhárítása érdekében. Ez azt jelenti, hogy a gyártásellenőrzés sok esetben helyettesítheti a költséges terméktesztelést. Különösen szigorú szabványok esetén a két eljárás kombinálható is, így az ügyfelek és a gyártó cégek a lehető legnagyobb biztonságot kapják minőségbiztosítási tevékenységükhöz.
A hegesztési adatok dokumentálása kulcsfontosságú a kkv-k számára
Sok kis- és középvállalkozás nem fordít gondot a hegesztési adatok rögzítésére, és elhanyagolja a dolgot. Tény azonban, hogy a hegesztési adatok dokumentálása minden vállalatnál növeli a termelékenységet, időt takarít meg, miközben az átláthatóságot és a biztonságot is fokozza. Ez óriási jelentőséggel bír, nem utolsósorban az acélgyártásban: a teherhordó acélszerkezeteknek, a tömegtermékeknek vagy az érzékeny alkatrészeknek gyakran a végső hegesztési paraméterekig nyomon követhetőnek kell lenniük. Ezért van értelme a teljes körű hegesztési adatdokumentációnak minden vállalkozás számára, bármilyen méretű is legyen.
Hegesztési adatok dokumentálása egyszerűen – az Easy Documentation segítségével
Jó hír a kis- és középvállalkozások számára: a hegesztési adatok dokumentálása nem kell, hogy költséges legyen. Csak csatlakoztassunk egy USB pendrive-ot, és máris indulhatunk! Az Easy Documentation ideális megoldás a kis- és középvállalkozások számára, ha a hegesztési adatok minél egyszerűbben és olcsóbban történő dokumentálásáról van szó. A pendrive-ot a hegesztőrendszer hátuljába kell behelyezni, és a hegesztési adatokat CSV-fájlként kell elmenteni. Ezután az adatokat az USB pendrive segítségével továbbíthatja, és PDF-jelentést készíthet. Szükség esetén a minőséget igazoló tanúsítványként is átadhatja azt ügyfeleinek.
Mint láthatjuk, a hegesztési adatok kezelésének nem kell bonyolultnak vagy költségesnek lennie. Egy dolog azonban biztos: a hegesztési adatok rögzítése egyre fontosabbá válik. Ennek oka, hogy a gyártásból érkező közvetlen visszajelzés segít a folyamatok optimalizálásában, a rendszer állapotának nyomon követésében és a hibák azonosításában. Az eredmény: megbízható, kiváló minőségű termelés.